A kutatócsoport tevékenységi köre
A kutatócsoport három fő tevékenységi kört ölel fel: molekuláris- és citogenetikai, szaporodásbiológiai, valamint embrionális sejtmanipulációs és fejlődésbiológiai vizsgálatokat. Ezeket jelenleg elsősorban őshonos és intenzív baromfifajokon végzi, de lehetőség van vadmadarak, emlős és halfajok, kétéltűek és hüllők, illetve méhek vizsgálatára is.
Alap és alkalmazott kutatási feladatokat egyaránt ellát, szem előtt tartva a mezőgazdaság igényeit, a tenyésztők problémáit. A meglévő laboratóriumi kapacitással, illetve a több évtizedes szakmai tapasztalattal képes a tenyésztés, a génmegőrzés, a fenntartható fejlődés, a biodiverzitás, valamint klímaváltozás terén felmerülő komplex kérdések megoldására.
Meghatározó feladata a magyar baromfi „in vitro” génbank fenntartása és fejlesztése, amely spermium, embrionális sejt, valamint korai ivarszerv szövetek fagyasztásával Magyarországon, de Európában is egyedülálló. Mint „ex situ” génmegőrzési tevékenység, kapcsolódik az EU agrár-környezetvédelmi, és az extenzív termelés támogatási céljainak megvalósításához.
Horizon 2020 SFS 7B-2015: 677353- IMAGE Innovative Management of Genetic Resources (2016. március 1. - 2020. február 28.)
Kozorciumvezető: INRA (Franciaország) tagok 18 ország 28 kutatócsoportja
Összes támogatás: 7 millió Euro, HáGK 249.660 Euro
A haszonállatok egynegyedét a kihalás veszélye fenyegeti. A FAO az állati genetikai erőforrásokra vonatkozó globális cselekvési tervében stratégiai prioritásként határozta meg az állati genetikai erőforrások megőrzését. A haszonállat génbankok a genetikai változatok forrásai, biztosítják, hogy a fajták változó környezeti feltételek között is betölthessék szerepüket az élelmiszertermelésben. A kriobankokat jobban ki kellene használni és alkalmazni a tenyésztési tervekben az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra, a váratlan piaci helyzetekre való reagáláshoz és a gazdasági rendszerek rugalmasságának javítására, mivel a genetikai erőforrások széles skáláját nyújtják a gazdálkodók számára.
Az Európai Bizottság támogatását a 2016. március 1. – 2020. február 28. időtartamra elnyert, Horizon 2020 keretprogramból finanszírozott IMAGE (Innovative Management of Animal Genetic Resources) projekt célja az európai haszonállat génbankok innovatív kezelési és irányítási rendszerének fejlesztése genomikai, biotechnológiai és bioinformatikai módszerek továbbfejlesztésével. Kiemelt feladata a genetikai erőforrás gyűjtemények felhasználásának a fokozása. További cél a génbanki gyűjtemények adataihoz való hozzáférés megkönnyítése, valamint a génbanki gyűjtemények minőségének a javítása.
Az in vitro és in vivo génbanki gyűjtemények diverzitásvizsgálata SNP markerek és szekvencia információk alapján történik, amelyek segítségével olyan szoftver és új módszerek kidolgozása várható, amelyek segítik a génmegőrzés minőségének a javítását. Továbbá, a genetikai munka mellett, a fagyasztva tárolási és reprodukciós módszerek fejlesztése történik különféle haszonállat fajok esetében.
A francia INRA vezetésével 18 ország 28 csoportja vesz részt az együttműködésben, amelyből 4 nem európai (Argentína, Egyiptom, Marokkó, Kolumbia). Génbankok, tenyésztőszervezetek, kutatóintézetek és NGO-k egyaránt képviseltetik magukat a megvalósítók között. Az IMAGE projekt fontos szerepet játszik európai szinten a génbanki infrastruktúra fejlesztésében, valamint a génmegőrzés és a haszonállat genetikai erőforrások fenntartható módon történő alkalmazásában. Értékes eredményekkel járulhat hozzá az EUGENA (European Gene Bank Network) fejlesztéséhez.
A HáGK kutatói a baromfi in vitro génmegőrzési módszerek fejlesztésén dolgoznak a projektben, valamint részt vesznek az európai kriobankok működésének a felmérésében.
Publikációk:
Tóth Roland Imre, Lázár Bence, Tkodyné Szabadi Nikolett, Patakiné Várkonyi Eszter, Gócza Elen R. I. Tóth, B. Lázár, N. Tokodyné Szabadi, E. Patakiné Várkonyi, E. Gócza |
|
Buda Kitti, Rohn Emese, Barna Judit, Liptói Krisztina
K. Buda, E. Rohn, J. Barna, K. Liptói
|
|
|
Mariann Molnár, Bence Lázár, Nikoletta Sztán, Barbara Végi, Árpád Drobnyák, Roland Tóth, Krisztina Liptói, Miklós Marosán, Elen Gócza, Sunil Nandi, Michael J. McGrew & Eszter Patakiné Várkonyi |