
A kutatócsoport tevékenységi köre
A kutatócsoport fő tevékenységi köre a baromfitenyésztéssel és a baromfi génbanki tevékenységgel kapcsolatos alap- és alkalmazott kutatás és fejlesztés. Részt vesz a régi magyar baromfifajták hasznosítását célzó intézeti és konzorciális projektekben és ezekhez kapcsolódva a fajtatisztán tartott, ill. keresztezett állományok teljesítményvizsgálatát is végzi. Vizsgálja a régi magyar haszonállatfajták ökológiai és ökológiai típusú hasznosításának lehetőségeit, és az ökológiai termék-előállítást. Vidékfejlesztési projektek keretében szervezi a hazai HU-BA mintafalu programokat, értékeli azok eredményeit, részt vesz a kárpát-medencei faluprogramokban és háztáji gazdálkodás fejlesztési programjaiban. Ezek a tevékenységek hátrányos helyzetű vidékek állattenyésztésének és a helyi génmegőrzési munkának a fejlesztését is szolgálják.
Haszonállat-génmentési feladata során a Kárpát-medence haszonállat géntartalékait méri fel, ritka fajták és egyedek gyűjtését végzi, és részt vesz új génbanki nukleusz állományok kialakításában.
A csoport kutatói irányítják az intézmény délkelet-ázsiai programjait a „Kutatás a fejlesztésért” témakörben, nemzetközi együttműködések keretében vizsgálják a régi magyar baromfifajták trópusi és szubtrópusi adaptációs képességeit, valamint részt vesznek a szegény vidékek állattenyésztési-fejlesztési programjaiban.
A kutatócsoport fejleszti az intézet hazai és nemzetközi kapcsolatait haszonállat-génmegőrzés és agrár-ökológia szakterületeken. Ennek keretében jelentős konferenciaszervezési feladatokat lát el, mint az 1998-tól kétévente rendszeresen megrendezett Magyar-Vietnami konferenciasorozat.